Skladby Vydaná CD Texty Studio Koncerty

   N a h r á v a c í    s t u d i o

Studio vzniklo v létě roku 2000. Pokusy o nějaké to nahrávání do počítače jsme však měli už dříve.

Studio se skládá ze dvou místností: zkušebna s režií a nahrávací místnost.

Režie

V režii je PC, mix a pivní basa s občerstvením. To je asi to nejdůležitější, co je k nahrávání potřeba. Nahrávací místnost je od režie oddělena pouze nepříliš zatlumenými dveřmi, takže to pívo se musí lemtat potichu.

Nahrávací místnost

Nahrávací místnost obdelníkového tvaru je už poněkud zastaralého typu LEDE (Live End, Dead End), takže jedna půlka je utlumena a druhá je ponechána tak, jak ji naši předkové vytvořily. V rámci omezených možností nás nic lepšího nenapadlo. V utlumené části jsou stěny obloženy Orsilem a potaženy nádhernou modrofialovou látkou. Ve druhé části místnosti je také tlumení - pytle s obilím. Aby místnost nebyla strohých obdelníkových tvarů, je tam i těžká dubová skříň. To je výhodné pro ukládání momentálně nepotřebných věcí a hlavně pro obohacení odrazů v místnosti. Že to funguje je možné se přesvědčit při hlasitější hudbě - skříň hraje taky.

Vybavení

Mikrofony máme kalsický od nějakýho šrotu až po Shure SM57, Shure SM58. Na zpěv a akustické nástroje kondenzátorový Audix CX-101.

Starej mixák Vermona je přkopanaj tak, že má funkce, ketrým já sám nerozumím, ale prej je to dobrý. Svými "novými" funkcemi se vyrovná i kdejakýmu profíku. Úroveň šumu je kupodivu ještě snesitelná. Poslední dobou však trochu dřou některý šavle.

Počítač solidního výkonu(v půli roku 2001): procesor Penťák 1GHz, operační paměť kolem 640 MB, harddisků mnoho. Zvukové karty jsou Soundblaster Live a 2x externí osmistupé Aardvark.

Naší chloubou je lampovej kompresor Fat 1 od TL Audio. Za ty prachy odvede skvělej výkon.

Operační systém Windows 98. Na nahrávání používáme N-track, mastering v T-racku.

Mezi další vybavení patří něký ty gejty a EQ.

Bedny (monitory) na mix jsme používali postupně od PC bedniček až po supr zvuk Denony a jedny samodělky, který mimochodem taky slušně hrajou. Zesilovač Sony.

Technologie nahrávání

Nahrávali jsme nástroje samostatně. Nejdříve bicí v utlumené části nahrávací místnosti, kapela hrála ve vedlejší místnosti - zkušebně. Ostatní nástroje jsme dohrávali postupně většinou v pořadí basa, kytary, zpěv a sóla. Postupně samozřejmě docházelo k úpravám a opravám. Speciální kapitolou by bylo nahrávání "hostujících" nástrojů. S jejich nazvučením nebyly dostatečné zkušenosti a hlavně jsme se museli přizpůsobit jejich muzikantům.

Metronom jsme většinou používali, ale v některých skladbách se příliš nehodil. Celou věc příšerně srovnal, takže zněla skoro až nudně.

Zkušenosti

Naše zkušenosti se zvučením, nahráváním, mixem a masteringem byly nabyty těžkou prací, různými pokusy a hlavně časem. Někdy se je zde pokusíme i popsat. Přesto oceníme Vaše rady. Dík.


Úvod   Historie   Lidi   Koncerty   Muzika   Fotky   Download   Odkazy   Kontakt  
Titulní strana